Teaching Staff

Head Teacher

Miss T Gobell


Deputy Head Teacher

Miss J Baker


SENCO

Mrs. H Pullen 


Year R



Jenner Class

Class Teacher and EYFS Phase Leader
 
Teaching Assistant
Mrs. S Boulton
 
Mrs. E Aguado Martin
Mrs. D Baldwin

Newton Class

Class Teacher
 
Teaching Assistant 

Miss N Aiston 

 
Mrs. S Braund 

Einstein Class

Class Teacher
 
Teaching Assistants
Miss G Harris
 
Mrs. M Flint

Teaching Assistant 
Mrs. A Isitt 


Year 1



Faraday Class

Class Teacher
 
Teaching Assistant
Mrs. B Hook
 
Mrs. A Scott

Darwin Class

Class Teacher
 
Teaching Assistant
Mrs. C Coldwell
 
Mrs. J Campbell

Goodall Class

Class Teachers
 
 
Teaching Assistant
Mrs. C Latter (Mon, Tues and Wed)
Mrs. K Chapman (Wed pm, Thurs and Fri)
 
Mrs. S Davies

Intervention

Mrs. S Palmer


Year 2



Edison Class

Class Teacher and KS1 Phase Leader
 
Higher Level Teaching Assistant
Teaching Assistant
Mr. P Hipkiss
 
Mrs. V Corby (Mon, Tues, Wed and Thurs)
Ms. H Bannister (Fri)

Attenborough Class

Class Teachers
 
 
Teaching Assistant
 

 

Mrs. C Healey (Mon, Tues and Wed)
Mrs. L Lawson (Wed pm, Thurs and Fri)
 
Mrs. S Scott

Bell Class

Class Teacher
 
Teaching Assistants
 
 

Miss E Roe

 
Mrs. G Catt
Ms. R Crowe

KS1 Cover Supervisor

Mrs. S Bruce (Maternity Cover)


Year 3



Nightingale Class

Class Teachers

 
 
Teaching Assistants
 
Miss K Murphy (Mon, Tues and Wed)
Miss D Stapley (Thurs and Fri)
 
Mrs. K Catchpole
Mrs. K Bridge

Curie Class

Class Teacher
 
Teaching Assistant

Miss T Beard

 
Mrs S Smith 

Pasteur Class

Class Teachers
 
Teaching Assistant
 
Miss H Meiners
 
Miss C Price


Year 4



Berners-Lee Class

Class Teacher and Lower KS2 Phase Leader
 
Teaching Assistants
Mrs. R Ingles
 
Mrs. D Healy (Mon, Tues and Weds)
Mrs. D Madden (Thurs and Fri)
 

Archimedes Class

Class Teacher
 
Teaching Assistants
 
 
Mr. A Razaq
 
Mrs. L Howard 
 

Hubble Class

Class Teachers
 
 
Teaching Assistant
Miss K Dey (Mon and Tues)
Ms. A Rose (Weds, Thurs and Fri)
 
Mrs. K Moore
 


Year 5



Armstrong Class

Class Teacher
 
Teaching Assistants 
Miss L Miller
 
Mrs. N Chambers (4 days)
Miss D Lee
Mrs. M Cook-Allen (5 mornings Term 1 only)
 

Dyson Class

Class Teachers
 
 
Teaching Assistant
Miss N Talbot (Monday to Thursday)
Mrs. M Smith (Friday)
 
Mrs. J Brett
 

Hawking  Class

Class Teacher
 
Teaching Assistants
Mrs. S Doe
 
Mrs. Z Reed (Every morning and Thursday afternoon)
Mrs. A Steer (Mon, Tues and Weds)
Mrs. T Long (Thurs and Fri)


Year 6



Peake  Class

Class Teacher
 
Teaching Assistants
Mrs. F Patel
 
Mrs. C Brown
Mrs. V Alcala
 

Winston  Class

Class Teacher  and Upper KS2 Phase Leader
 
Teaching Assistants
 
Miss J Wilce
 
Mrs. D Colegate
Mrs. P Brown

Galileo  Class

Class Teacher
 
Teaching Assistant
 
Miss L Marle
 
Mrs. D Stiff
 

KS2 Cover Supervisor

Mrs. M Macnab